Útěk hrobníkovi z lopaty

Sezóna 2017/18 skončila teprve nedávno, ale naši junioři již museli zahájit soutěžní rok 2018/19 baráží o extraligu U19. Na turnaji v Kolíně se postupně utkali s Lokomotivou Plzeň, domácím BC Kolín a Slunetou Ústí nad Labem. Hned v prvním zápase prohráli s Plzní 72:76. Další dny si už nemohli dovolit zaváhání, které by mělo katastrofální následky v podobě sestupu. Naši hráči to zvládli, porazili v sobotu BC Kolín 97:64 a v posledním zápase vyhráli nad Ústím 93:49. Uhájili tak extraligu U19 na příští rok.

Lokomotiva Plzeň vs Sokol Pražský 76:72 (20:15, 38:33, 57:57)

Od úvodního rozskoku bylo patrné, že obě družstva byla na zápas připravena jinak. Plzeň měla několik týdnů se na baráž a na nás připravit, protože věděli, že do baráže spějí už v jarní části extraligy. My jsme společně potrénovali pouhé 4 tréninky, protože jsme více nezvládli kvůli vytíženosti hráčů 2001 v kategorii U17.

Velmi špatně jsme bránili vysoké hráče soupeře a také řešili soupeřův pick and roll. V průběhu zápasu jsme se však konečně začali trochu „probírat“. V útoku jsme postupně zrychlovali hru. Bohužel jsme opět (jako v minulé sezóně) velmi špatně zakončovali. V poločase jsme si řekli, že pokud chceme uspět, měli bychom v první řadě zlepšit obranu a náš doskok. Ve třetí čtvrtině jsme se na soupeře dotáhli. Pak však „vzali do rukou“ zápas páni rozhodčí a několika spornými výroky udělali ze hry „bramboračku“. I tak jsme se v poslední čtvrtině dostali do vedení a vypadalo to, že soupeře nějak udoláme. Plzeňáci se postavili na závěr zápasu do zatažené zóny, v které jsme se začali trápit. V útoku naopak přidali několik šťastných košů z těžkých pozic a tím nás porazili. My jsme se tak ocitli na pokraji vyřazení a věděli jsme, že už nesmíme zaváhat!

BC Kolín vs Sokol Pražský 64:97 (19:23, 42:54, 54:73)

Nervozita ze zápasu začala už před ním, když jsme ještě 35 min před úvodním rozskokem měli v hale pouze 5 hráčů, protože zbylí hráči „trčeli“ ve vlaku 5 min od Kolína, protože kolínské nádraží bylo uzavřené. Naštěstí se vlaky rozpohybovaly a naši hráči dorazili „včas“, aby se lehce rozcvičili. Od úvodu zápasu jsme měli problémy zastavit soupeřův rychlý protiútok, i když to byl jeden z hlavních bodů na týmové poradě. V útoku jsme využívali naší výškovou převahu, i když jsme nedominovali na doskoku, jak jsme očekávali. Za poločas jsme sice dali 54 bodů (konečně jsme se trefovali i z dálky), obdržených 42 však bylo alarmující. Druhý poločas jsme KONEČNĚ začali bránit!! Díky tomu se nám hrálo i lépe v útoku a zápas jsme dovedli do jasného konce, protože soupeř časem odpadl.

Sokol Pražský vs Sluneta Ústí nad Labem 93:49 (33:10, 55:23, 79:38)

První poločas jsme začali výkonem jako v druhém poločase s Kolínem. Slušně jsme bránili (až na závěrečné minuty druhé čtvrtiny) a v útoku jsme hráli přímočaře a rychle na koš. Bohužel druhý poločas jsme odehráli ve zbytečně vlažném tempu, zejména na obranné polovině. Přesto jsme přidali jasné a povinné vítězství.

Hlavní úkol byl splněn – ZACHRÁNIT extraligu U19 i pro příští rok! Myslím si, že naši hráči až v pátek po zápase s Plzní pochopili, že to nebude „procházka růžovou zahradou“, i když jsme se jim to snažili v týdnu dostat do hlav.. Teď je důležité, aby se tento tým dobře připravil na extraligu a hlavně se pohyboval v jiných patrech tabulky, než tomu bylo v posledních dvou sezónách!

Osobně doufám, že je to naposledy, kdy musel náš klub hrát baráž o udržení v extraligové soutěži!!