Sokol Pražský

Oficiální stránky basketbalového klubu
Sokol Pražský
www.spbasket.cz

Příští zápas

Nasbírané zkušenosti s reprezentací U16

Nasbírané zkušenosti s reprezentací U16

Přinášíme rozhovor s Tadeášem Manasem, který se jako člen reperezentačního družstva U16 na začátku srpna zúčastnil ME divize B v bulharské Sofii, kde nakonec český tým obsadil 8 místo.
1) Tádo, na úvod gratulace k 8. místu na ME  U16 divize B v bulharské Sofii. Jaké pro Tebe bylo poprvé strávit skoro celé léto v basketbalovém zápřahu?
Děkuji za gratulaci.
Příprava širšího kádru národního týmu na ME začala soustředěním na konci května 2017 v Klatovech. Postupně se frekvence soustředění zvyšovala a počet volných dnů mezi soustředěními klesal - kádr se zužoval. Koncem června jsme na soustředěních začali hrát první přípravná utkání (s reprezentací ČR U15 a U17).
Trénovali jsme třífázově. Důraz byl kladen na zlepšení individuálních činností jednotlivce - driblink, střelba - založení rychlého protiútoku - obrana - nácvik útočných systémů - pohyb po hřišti - rychlost ...
Velkou školou bylo 3-denní soustředění v Nymburce pod názvem "CBF Player Development Camp", který vedl americký trenér Bill Bayno spolu s L. Bartoněm, M.Ježdíkem a trenéry národního týmu U16. Vyzkoušel jsem si jiné tréninkové metody a cvičení, seznámil jsem se s "vychytávkami" do hry - většinou šikovné drobnosti.
V přípravě jsem odehráli několik mezinárodních přípravných utkání - na turnaji v bulharském městě Gabrovo s reprezentací Bulharska a Ukrajiny, poté v Praze na Folimance dvě utkání s účastníkem divize A - týmem Německa. Nakonec jsme cestovali do slovinského města Slovenj Gradec kde jsme 2 x změřili síly s národním týmem Slovinska (účastník divize A). Hodně času jsme strávili na cestách - do Bulharska i Slovinska jsme cestovali autobusem.
Když to tak shrnu bylo to náročnější, ale taky hodně zajímavé a poučné.
2) S jakým cílem a představami jsi odjížděl na ME do Sofie?
Týmovým cílem bylo postoupit do divize A. Moje představa nebyla úplně jasná - v přípravě jsem hráli pouze 2 zápasy s týmy z divize B (Bulharsko a Ukrajina) a tak jsem neměl úplný obraz o úrovni týmů se kterými se na ME potkáme. Proto jsem se snažil být co nejvíce užitečný pro družstvo.
3) Jak bys zpětně zhodnotil své účinkování na ME?
Na ME jsem odehrál všech 8 útkání, ale průměrně jsem na palubovce strávil pouze 13 minut - což byla pro mě nová zkušenost. Při mém vstupu do hry jsem se musel okamžitě prosadit (což se mi povedlo v zápasech s Maďarskem a Norskem) - jinak má minutáž klesala a nebyla podle mých představ.  
4) Na jaký okamžik na ME nejraději vzpomínáš a proč?
Nejraději vzpomínám na třetí utkání ve skupině proti Maďarsku. Náš tým měl za sebou dvě vítězství (Slovensko, Bosna a Herzegovina) a já měl odehraných pouze 15 minut. O motivaci jsem měl postaráno - další vítězství našeho družstva a můj výkon.
Od okamžiku vstupu na palubovku se mi dařilo. Do utkání jsem vstoupil v situaci, kdy nám vůbec nešla 3-bodová střelba (0/18 za celý zápas)- hned od začátku jsem chytnul rytmus hry, dařilo se mi uvolňování a skórování z podkošového prostoru (23 bodů). S každým úspěšným košem (10/13) rostla moje chuť - která se projevila i na doskoku (5 útočných doskoků + 3 obranné). Díky tomu jsem konečně dostal od trenéra více času na hřišti (23 minut) a dokázal přispět k vítězství našeho družstva v poměru 66:56.    
5) Měl jsi možnost hrát proti různým reprezentačním družstvům a basketbalovým stylům (i v přípravě), tak nám zkus říct, jaký vidíš hlavní rozdíl mezi českým a mezinárodním basketbalem?
Práce s míčem v rychlosti - přesnost přihrávek a střelby a to i z těžkých pozic - těsná osobní obrana. Zajímavostí byla propracovaná zónová obrana týmu Irska (osobní kombinovaná 2 + triangl a 1-3-1)
6) Jaká byla atmosféra ve vašem týmu? Přišlo mi, že jste si docela lidsky sedli. Dokonce jsem i na sociální síti viděl, že některý hráč výborně ovládá hru na piano:-)
Atmosféra v týmu byla velmi dobrá. Všichni jsme spolu navzájem vycházeli. Vždy byla zábava a vždy bylo o čem se bavit. Byli jsme na team buildingových akcích (např. bowling) před ME takže jsme se celkem dobře poznali. Nikdy jsme mezi sebou neměli konflikt, což jak jsem na mistrovství zjistil, nebylo samozřejmostí. Kulturní vložku nám zařídil Gabriel Pták z Písku, který velmi dobře ovládá hru na hudební nástroje (piano, kytara).
7) Jak se těšíš na následující sezónu v SP dresu po náročném létu a jaké si dáváš individuální cíle?
Na sezonu se velmi těším - rád bych využil nasbírané zkušenosti z reprezentace.

Tádo díky za rozhovor a přejeme hodně štěstí do sezóny!


 

Diskuze

Tabulka

1. Sokol Pražský 8 639:533 15
2. BK Lokomotiva Plzeň 8 626:580 13
3. GBA 8 601:598 13
4. Sokol Šlapanice 8 613:607 12
5. BK Opava "B" 8 563:607 12
6. BK Synthesia Pardubice 8 586:605 11
7. Sokol Žižkov 8 593:621 10
8. SK UP Olomouc 8 570:640 10

Kompletní tabulka

Najdete nás na Facebooku

qsdqsd

Počet návštěv: 27857
Posledních 30 dnů: 2274 | Posledních 7 dnů: 550 | Poslední den: 63

© 2018 Sokol Pražský | Všechna práva vyhrazena | adam.konvalinka@centrum.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne