U14 postupují v Evropské lize mládeže do finálové části

Na turnaji EYBL U14 v Budapešti se nám podařilo po velmi kvalitních výkonech senzačně postoupit do finálové části "středoevropské divize". Do finálového turnaje postoupila následující osmička týmů: Atomcity-RICSILLA (HUN), BC Balkan Botevgrad (BUL), Oxygen Orange1 (ITA), TJ Sokol Prazsky (CZE), C.S U-BT Cluj Napoca (ROU), EGE ASIST (TUR), KK Vardar Skopje (MKD), Basket Rimini Crabs (ITA)

Na turnaj jsme odjížděli s očekáváním snadného zápasu s Maďary, vyrovnaného s Interem a respektem k dvoum favoritům skupiny Oxygenu a Kluži a s cílem získat co nejvíce zkušeností pro individuální rozvoj hráčů a pro zlepšení týmového výkonu s výhledem k vrcholu klubové sezóny.

Soproni Tigrisek - Sokol Pražský 44:105 (11:22, 20:49, 34:75)

Utkání s Maďary splnilo naše očekávání, kdy jsme dobrou nátlakovou obranou získali spoustu míčů a dali hodně jednoduchých košů. Navíc naše dominance na doskoku znamenala snadné vítězství na úvod a možnost pošetření sil na odpolední utkání s Interem.

Inter Bratislava - Sokol Pražský 57:61 (14:21, 26:34, 40:49)

UItkání s Interem bylo od počátku vyrovnané, ale po počátečním oťukávání jsme to byli my, kdo po celý zbytek utkání vedl. Celý zápas byl ale souboj o každý míč  a každý centimetr hrací plochy. Rozhodčí pustili oboustraně tvrdší metr, takže utkání bylo velmi fyzické a bojovné. I přes naši únavu v závěru, kdy se soupeř dokázal přiblížit na rozdíl jediného koše, jsme nakonec dokázali utkání doslova urvat na naší stranu.

Sokol Pražský - Oxygen Orange 62:84 (19:17, 30:51, 41:64)

V utkání s tradičním účastníkem finálových bojů v EYBLu italským Oxygenem jsme začali velmi dobře a soupeře naší aktivitou zaskočili (19:17 po první čtvrtině). Do druhé však vstoupil soupeř po hlasité domluvě trenéra výrazně aktivněji a zejména jeho dvě opory, hráči s euroligovou budoucností, si s námi dělali co chtěli. 2.čtvrtinu jsme nakonec prohráli 11:34, což rozhodlo o osudu jinak vyrovnaného utkání. Pro naše kluky obrovská zkušenost, jak také mohou technicky a fyzicky vypadat 13ti letí basketbalisté.

Sokol Pražský - Kluž Napoca

Schoda okolností a jiných výsledků nám dala jedinečnou šanci hrát v posledním zápase turnaje o přímý postup do finálové části soutěže. Kluž byla dle dosavadních výsledků i výkonů favorit souboje. Předváděla velký tlak na hráče s míčem a smrtící rychlý protiútok, což platilo hned v úvodu utkání a po minutě musel přijít první oddechový čas za stavu 2:6. Kluci se pak uklidnili, přidali na důrazu a i díky dominanci na doskoku vyhráli 1.čtvrtinu 22:13, čímž zaskočili všechny přítomné. V nadšeném výkonu jsme pokračovali až do poloviny druhé čtvrtiny (29:17). Poté nás však soupeř dokázal ještě více zmáčknout v obraně a my kupili chyby a nechali Kluž otočit na poločasových 33:34. Po vstupu do druhého poločasu a podobném průběhu soupeř odskočil na 33:40 a byl na koni. My však zabojovali a díky důrazným nájezdům a týmové obraně se dokázali opět dostat do zápasu 39:40. Soupeř díky skvěle hrajícímu hráči č.22 (30bodů v utkání) znovu odskočil na 39:47 ve 27.minutě. poté si však šel tento hráč odpočinout a my toho díky obrovskému nasazení využili k obratu 57:51 po 3. čtvrtině v náš prospěch. Naši hráči pak pokračovali na vlně získané euforie a i přes užší rotaci neustále bojovali o každý míč jako lvi. Díky tomu dokázali výsledné skóre ještě navýšit a připsat si velmi překvapivé a o to cennější vítězství. O kvalitách soupeře svědčí i to, že jako jediný, vedle pořádajících Rimini, dostal divokou kartu na finálový turnaj a postupuje tak nakonec spolu s námi.

Kluci zaslouží za celý turnaj obrovský respekt a věřím, že získané zkušenosti dokáží zúročit v náročném závěru sezóny, kdy nás čeká ještě nelehký boj o postup na MČR. Škoda jen současné zdravotní situace ve světě, kdy pořádání turnaje v lukrativní, ale momentálně koronavirem zasažené, oblasti Rimini je dosti nejiisté a vzhledem k neustále se šířící hrozbě je otázkou zda finálový turnaj vůbec někde bude uspořádán.

Nejlepší hráč týmu byl vybrán pořadateli Kosťa Iagupov a do All star celého turnaje pak Kuba Zajíc.