Sokol Pražský

Oficiální stránky basketbalového klubu
Sokol Pražský
www.spbasket.cz

Příští zápas

Zapojení trenérů do domácích tréninků

Zapojení trenérů do domácích tréninků

Nahlédněte s námi pod pokličku tréninků jednoho z týmů našeho klubu během koronavirové přestávky. Díky rozhovoru s hlavním trenérem kategorie U13 Milanem Horákem můžete proniknout do tajů domácího tréninku mladých sokolíků.

Situace kolem koronavirových událostí byla nečekaná a nikdo se na ni nemohl připravit. Ty jsi ale velmi rychle zareagoval na karanténní situaci a začal jsi připravovat pro své svěřence domácí videotréninky. Je tento formát něco, co jsi už někdy využíval, nebo jsi pouze improvizoval? A myslíš, že ho budeš využívat v době, kdy již karanténa nebude?

První domácí trénink vznikl velmi brzy, což bylo třetí den po uzavření Sokola. Byla to velká improvizace a snaha vytvořit něco, co klukům pomůže zůstat v kontaktu s klubem, se mnou jako trenérem a také hlavně mezi sebou. Mým záměrem bylo dát klukům možnost udržet se v dobrém zdraví, náladě a trénovanosti, ačkoliv jsou okolnosti pro sport nyní tak složité. Zvolil jsem formát videí, protože mi přijdou díky své názornosti jako snadno uchopitelné.
Propagaci naší práce a výkonů svěřenců prostřednictvím videí už dělám dlouho. Vždy jsem se tím snažil zachytit určitý zásobník cviků, který by mohl někoho inspirovat a tím zároveň zvěčnit hezké vzpomínky. V tom bych rád určitě pokračoval.
Nicméně místo natáčení domácích tréninků bych byl raději v tělocvičně mezi klukama a svou energii jim směřoval jinak než vzdáleně přes videa.


Snažíš se mít nějaký koncept ve cvičeních (myšleno těch domácích), nebo vymýšlíš tréninky podle toho, co tě zrovna napadne, popřípadě jestli se někdy domluvíš i s jinými trenéry?

Domácí tréninky rozhodně nejsou jen moje zásluha, bez výborné spolupráce s kolegy trenéry Tomášem Stiborem, Janem Šopem a naší fyzioterapeutkou Janou Simaichlovou bych videa jen těžko připravoval. Videotréninky se snažíme mít založené na cvicích, které kluci znají z tréninků, aby znali jejich smysl a správnost provedení. Snažíme se je zaměřit komplexně a zasáhnout jimi hlavně kondici a zdravotní prevenci. Tréninky jsou sestavené tak, aby šly zrealizovat na malém prostoru a třeba i v malém bytě panelového domu. Jejich náročnost se postupně zvyšuje, ale stále zůstává pouhým doplňkem vlastní aktivity a kreativity kluků. 

Skvělý nápad jsou také trenérské výzvy, kdy dáváte možnost hráčům, aby vás překonali v nejrůznějších cvičeních. Jak moc je pro kluky důležité mít takovouto motivaci? Zejména pro ty mladší, jako jsou U13.

Trenérské výzvy považuji v domácích trénincích za dobrý motivační aspekt. Pár kluků je bere stále jako soutěž a poctivě si zapisují body z každé výzvy. Na prvním týmovém tréninku po koronavirové pauze dostane vítěz hodně zajímavou odměnu. 
Trenérskou výzvu předcvičujeme 3 trenéři a kdo porazí nejlepšího, zapisuje si 4 body, kdo druhého, zapisuje si 3 body, kdo třetího trenéra, zapisuje si 2 body a kdo se pouze zúčastnil, má 1 bod. Kluci do Whatsapp skupiny hlásí své výsledky a posílají do ni také své vlastní cviky, což je právě tou cestou jak udržet kluky v kontaktu a navzájem se inspirovat.
Musím říct, že nejsem překvapen, že nestačím na kolegy trenéry. Ale že ve fyzických výkonech nebudu stačit na dvanáctileté svěřence, jsem nečekal (smích). Některé výzvy navazují na naše dlouhodobé testování a z jejich posunu mám radost. Přesto výzvy nejsou jen o fyzičnosti, ale snažíme se zařazovat i věci na šikovnost, aby si každý mohl přijít na nějaký lepší výkon.

Jak myslíš, že tento výpadek všech zavedených činností (tréninky, zápasy, reprezentace, atd.) ovlivní basketbalový svět? 

Bojím se, že tento výpadek může ovlivnit basketbalový a sportovní svět hodně. Nedivil bych se, kdyby spousta hráčů, rozhodčích, funkcionářů ale i trenérů se svou činností skončila.
Z hlediska domácích tréninků se snažíme udržet u kluků trénovanost a stále je posouvat dále. Teď je to hlavně o nich a jejich motivaci.
Plně podporuji projekt a myšlenku ČBF "vrať se lepší", k tomu ta pauza u dobře motivovaných hráčů bude, opravdu se mohou vrátit lepší. Jenže k tomu vede i trocha tvrdé práce a kdo ji neudělá, vrátí se horší. Dostat se zpět pak pro něj bude složité nebo i nemožné.

Jak nejvíce ovlivnila karanténa tebe? Negativně i pozitivně.

Období karantény je pro mě těžké díky velkému množství nové práce v mém hlavním zaměstnání. Organizace školy a on-line výuka mně dává pěkně zabrat. Bojuji stejně jak kluci s organizací a režimem svého dne. Když si to ale všechno hezky sedne, tak jsem rád za více času s rodinou a že zbyde i trocha času na mé vlastní sportování. Karanténa mi pomohla uvědomit si, jak velmi rád jsem v tělocvičně a jak potřebuji basketbal. Přistupuji teď pokorněji k otázkám zdraví a více si vážím lidské společnosti.

Náhodně vybrané ukázky domácích tréninků:

Domácí trénink 18

 

Domácí trénink 14

Domácí trénink 9

 

Domácí trénink 3

 

Diskuze

Tabulka

1. Basket Fio banka.. 18 1672:1241 48
2. Sokol Písek Sršni 18 1722:1374 48
3. Basketbal Polabí 18 1626:1432 44
4. USK Praha B 18 1336:1212 42
5. Slavoj BK Litoměřice 18 1472:1259 40
6. Sokol Pražský 18 1366:1575 32
7. YDEA KONDOR 18 1263:1465 28
8. Sokol Vyšehrad 18 1076:1379 28
9. BK Lokomotiva Plzeň 18 1233:1453 26
10. Basket Košíře 18 1230:1606 24

Kompletní tabulka

Najdete nás na Facebooku

Počet návštěv: 79319
Posledních 30 dnů: 660 | Posledních 7 dnů: 189 | Poslední den: 16

© 2020 Sokol Pražský | Všechna práva vyhrazena | adam.konvalinka@centrum.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne