Sokol Pražský

Oficiální stránky basketbalového klubu
Sokol Pražský
www.spbasket.cz

Příští zápas

Sokol Pražský vs Basket Košíře

Datum a čas konání: 31.1.2020 19:30
Místo: Sokol pražský
Rozhodčí: Kec, Kocián

Matěj Veselý na prohlídce v Salzburgu

Matěj Veselý na prohlídce v Salzburgu

Náš šéftrenér SCM (Sportovní centrum mládeže) Matěj Veselý měl příležitost nakouknout pod pokličku jedné z nejlepších sportovních akademií v Evropě. Konkrétně v Salzburgu. Akademie, která patří značce Red Bull se sice věnuje pouze fotbalu a hokeji, nicméně i další sportovní odvětví včetně basketbalu zde mohou načerpat inspiraci a „know-how“. Proto jsme si pro vás připravili s Matějem rozhovor, kde se podělí o své poznatky.

Od koho jsi dostal nabídku jet do Salzburku a váhal jsi nad ní? Věděl jsi do čeho jdeš?

Nabídku dostali všichni hlavní trenéři sportovních center od České basketbalové federace. Nad využitím této možnosti jsem neváhal ani minutu, protože jsem o této akademii slyšel a tak mě samozřejmě zajímalo, jak se to tedy dělá na té evropské TOP úrovni, kde prý "není nic problém".

 

Jak návštěva probíhala?

Strávili jsme v akademii necelé dva dny a program byl dost náročný. Prošli jsme celou akademii a měli jsme možnost vidět a slyšet o akademii vše. Všichni k nám totiž byli velmi vstřícní a otevření. Kromě návštěvy kompletního zázemí jsme měli možnost vyslechnout si, jakým způsobem mají nastavené své hokejové a fotbalové programy, lékařské a fyzioterapeutické zabezpečení, kondiční přípravu, taktickou přípravu a video-rozbory. A vyzkoušeli jsme si i stravování v jejich jídelně (smích).

 

Čekal jsi, že to bude vypadat, tak jak to vypadalo? Popřípadě, co tě nejvíce šokovalo/překvapilo?

Tak jak už jsem říkal, čekal jsem nejvyšší level. Jen jsem si nedokázal úplně stoprocentně představit, co by to vše mohlo být. Hráči a realizační tým mají maximální komfort a podmínky pro svou činnost. Kromě zmíněných přednášek, které byly na teoretické bázi, jsme měli možnost vidět, ranní trénink hokejového týmu, individuální fotbalový trénink, velkou moderní posilovnu, tréninkové haly, speciální tělocvičnu na trénink kognitivních procesů pro fotbalisty, speciální kluziště na trénink bruslení a střelby.

Co mě překvapilo bylo určitě to, že hráče neustále testují a měří. Měří jim například množství laktátu (a to i několikrát denně) a následně podle toho upravují tréninkový proces. Pak určitě, co se týká taktické připravenosti, tak jak hráčům stříhají videa. Po každém zápase mají hráči velmi brzy své video se svými highlighty/chybami a doplněné o komentáře trenérů. V neposlední řadě samozřejmě jejich scouting, kdy jen ve fotbalové sekci mají 11 scoutů, kteří zodpovídají za vytipovávání největších talentů napříč Rakouskem a Německem. Mimochodem celkově v akademii pracuje přes 110 zaměstnanců a kapacita pro ubytování hráčů je 150 osob!

 

Přivezl jsi si odtamtud nějakou inspiraci, kterou bys chtěl například aplikovat i u nás na Sokole nebo během své práce?

Zjistil jsem, že máme podobnou vizi, co se týče stylu hry, kterou družstva Red Bullu praktikují (i když se jedná o hokej a fotbal). Určitě pro mě byla inspirace ve zpětné vazbě hráčům a trenérům. Ať už se jedná o nějaké testování tak video-rozbor.

 

Myslíš, že je možné, aby se Sokol v něčem alespoň trochu přiblížil tomu, co jsi tam viděl?

Tak pokud získáme nějakého podobně silného sponzora, tak určitě (smích). Vážně tam bylo hodně vidět, že silný sponzor v zádech udělá hrozně moc.

Nicméně jsem viděl, že v našich možných podmínkách odvádějí všichni trenéři stoprocentní a skvělou práci pro SP a náš program je nastaven správnou cestou, i když někdy musíme bojovat s negativními reakcemi z různých stran, např. nespokojených rodičů. Na druhou stranu se s tím neustále potýkají i v Red Bull academy, jak mi potvrdili jejich trenéři. Tak třeba to fakt znamená, že se jim skutečně přibližujeme.

Diskuze

Tabulka

1. Basket Fio banka.. 17 1586:1169 45
2. Sokol Písek Sršni 17 1633:1316 45
3. Basketbal Polabí 17 1554:1334 43
4. USK Praha B 17 1248:1160 39
5. Slavoj BK Litoměřice 17 1374:1187 37
6. Sokol Pražský 17 1272:1472 31
7. YDEA KONDOR 17 1211:1377 27
8. Sokol Vyšehrad 17 1018:1290 27
9. BK Lokomotiva Plzeň 17 1161:1367 25
10. Basket Košíře 17 1127:1512 21

Kompletní tabulka

Najdete nás na Facebooku

Počet návštěv: 70457
Posledních 30 dnů: 2010 | Posledních 7 dnů: 639 | Poslední den: 137

© 2020 Sokol Pražský | Všechna práva vyhrazena | adam.konvalinka@centrum.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne