Sokol Pražský

Oficiální stránky basketbalového klubu
Sokol Pražský
www.spbasket.cz

Příští zápas

Hráči U12 si zajistili premiérovou účast na MČR

Hráči U12 si zajistili premiérovou účast na MČR

Naši kluci ročníku 2006/2007 odehráli další hrací víkend v pražském přeboru. Tentokrát jsme změřili síly s velkým pražským rivalem s USK Praha. I přes pomalejší rozjezdy v obou utkání, jsme vždy dokázali soupeře přehrát a získat do své sbírky další dvě cenná vítězství. Díky těmto vítězstvím jsme se s předstihem kvalifikovali na Mistrovství České Republiky, konané v termínu 27-29.4. v Příboru.

Sokol Pražský: USK Praha 64: 44

Sokol Pražský: USK Praha 64: 41                   

Both Saturdays were quite similar in their course. The weaker start of the match, which was to some extent associated with a longer match break that made the weekend games of the Prague reign. It took the guys for a while to get used to the pace of the match, the judges present, who did not miss some of our technical shortcomings. But we did improve on the course of the match, which also reflected the final score. We eventually won both matches with a similar score of 20 and 23 points.

Despite the fact that we were unable to start at the start of the match thanks to the longer match break, this break also had a positive impact. The guys were really looking forward to the game and everyone wanted to be on the pitch for as long as possible. We have demonstrated a good fervor and determination to win the prize at no cost. This determination and the pleasure of the boys was a big positive thing for the whole weekend!

The last three matches will be played on the weekend of 14-15.4. against BA Sparta, BŠ Praha and Sokol Kbely.

Diskuze

Tabulka

1. BK Kladno 1 65:54 2
2. Sokol Pražský U12 1 54:65 1
3. Sokol Kbely 0 0:0 0

Kompletní tabulka

Najdete nás na Facebooku

Počet návštěv: 40951
Posledních 30 dnů: 3308 | Posledních 7 dnů: 834 | Poslední den: 181

© 2018 Sokol Pražský | Všechna práva vyhrazena | adam.konvalinka@centrum.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne